seria nowatorskich pomocy dotykowych dla osób z niepełnosprawnością wzroku

W maju 2018 roku Fundacja Wydziału Sztuki UP otrzymała  dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2018 r. pn. „Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne”. Dzięki pozyskanemu grantowi członkowie Studenckiego Koło Naukowego Wzornictwa UP PROTOTYP opracowali na Wydziale Sztuki pod opieką mgr Malwiny Antoniszczak serię nowatorskich pomocy dotykowych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Pomoce te umożliwią dotykowe poznawanie wybranych dzieł sztuki z kolekcji Mocak’u. Zrealizowane projekty były bardzo różnorodne, od prostej układanki po tajemniczą skrzynię której zawartość poznać można jedynie przez specjalne otwory. Studenci przekazali prace do Muzeum Mocak gdzie będą one stopniowo udostępniane osobom z niepełnosprawnością wzroku w ramach warsztatów edukacyjnych jak również w trakcie zwiedzania wystaw.

Podpisy do zdjęć:

1. Anna Chochołowicz, Zuzanna Krzemień, pomoc dotykowa do pracy Sofie Muller „Leap of Faith”. Fot.: Weronika Dziepak
  2. Anna Chochołowicz, Zuzanna Krzemień, pomoc dotykowa do pracy Sofie Muller „Leap of Faith”. Fot.: Weronika Dziepak
  3. Agnieszka Madej, Karolina Paulewicz, Ewa Przepióra, pomoc dotykowa do pracy Krzysztofa M. Bednarskiego „Projekt nagrody Wisławy Szymborskiej”. Fot.: Malwina Antoniszczak
  4. Julia Manderla Izabela Pawluśkiewicz, Agnieszka Słupek, Bartosz Stańczyk, pomoce dotykowe do obrazów Tomasza Tatarczyka „Bez tytułu”, „Bez tytułu”, „Krok za Krokiem”, „Krok za krokiem II”. Fot: Malwina Antoniszczak
  5. Weronika Dziepak, Aleksandra Krogulecka, układanka dotykowa do instalacji Stanisław Dróżdża „Między”. Fot: Weronika Dziepak
  6. Projekt Dmytro Nikiforchuk i Kai Jałozy, współpraca: Kacper Klich. Obiekt dotykowy do wideo-performance’u Oskara Dawickiego „Drzewo wiadomości” (2008). Fot.: Dmytro Nikiforchuk i Kaja Jałoza.
  7. Warsztaty z Oskarem Dawickim dla osób z niepełnosprawnością wzroku, MOCAK. Fot.: Izabela Pawluśkiewicz
  8. Artysta Oskar Dawicki bada projekt Dmytro Nikiforchuka i Kai Jałozy. Fot.: Izabela PawluśkiewiczProjekt Dmytro Nikiforchuk i Kai Jałozy, współpraca: Kacper Klich.

Wnętrze obiektu dotykowego do wideo-performance’u Oskara Dawickiego „Drzewo wiadomości” (2008). Fot.: Dmytro Nikiforchuk i Kaja Jałoza.